Najpierw przyjrzyjmy się planom mieszkania i zobaczmy, które ściany możemy wyburzyć aby stworzyć jak najwięcej przestrzeni. Nie możemy pozbywać się ścian nośnych oraz ciągów kanalizacyjnych. Połączmy o ile to możliwe kuchnię z salonem oraz jak najbardziej otwórzmy przestrzeń od wejścia przez przedpokój.
W pomieszczeniach, w których musimy zastosować drzwi np. łazienka czy sypialnia, dobrym rozwiązaniem będą drzwi przesuwne. Podłogę w każdym pomieszczeniu kładziemy w jednolitym kolorze bez listew dylatacyjnych. Dzięki temu uzyskamy niczym nie zakłóconą powierzchnię przyjemną dla oka. Na ścianach najlepiej sprawdzi się beton architektoniczny, nadający nieco surowości lecz tworzący niepowtarzalny charakter wnętrza.
Ściany to również świetne miejsce do powieszenia luster w prostych czarnych ramach. Ich usytuowanie powinno sprawić odbijanie się światła dziennego i rozjaśnianie wnętrza. Utrzymujmy wnętrze w kolorystyce czerni i szarości, a jako dodatki stosujmy cegłę oraz drewno w naturalnych odcieniach dębu.
Wygodna sypialnia w stylu loft
Chociaż ten styl kojarzy się z niezwykłą surowością, to można stworzyć bardzo przytulną i wygodną sypialnię w stylu loftowym. Jednym z pomysłów jest utworzenie nad łóżkiem zagłówka z pikowanych paneli tapicerowanych obitych grafitowym welurem. Praktyczne będą również z lustrzanymi frontami, które optycznie powiększą przestrzeń. Dla wprowadzenia przytulnego nastroju, jedną ze ścian możemy zaaranżować lamelami ściennymi w kolorze naturalnego drewna. Nie zasłaniajmy okien firankami.
Dla zachowania intymności praktyczniejsze będą rolety okienne typu plisa, które wpuszczą więcej światła a gdy trzeba zapewnią zasłonę. Doskonałym dodatkiem może okazać się czarny stalowy świecznik lub miedziana lampka nocna.
Ciepły loftowy salon
W salonie ważny jest odpowiedni dobór kolorystyki. Sięgamy po chłodną paletę barw a ocieplenie wprowadzamy dzięki naturalnym materiałom. Drewno w miodowych odcieniach, cegła i tkaniny takie jak len czy bawełna, które wprowadzą przytulny nastrój i będą ocieplać salon.
Pamiętajmy, że loft jest przestrzenią minimalistyczną, dlatego nie wprowadzajmy zbyt wiele ozdób i ornamentów. Jako oświetlenie stosujmy oprawy o prostych formach geometrycznych w kolorze czarnym z żarówką o ciepłej, żółtej barwie. Wybierajmy również praktyczne meble tapicerowane. Zamiast foteli, zastosujmy narożnik z funkcją spania lub rozkładaną sofę w nowoczesnym wydaniu.
Liczy się użyteczność i trwałość dlatego wybierajmy meble z materiału długotrwałego i łatwego w utrzymaniu czystości. Dopełnienie stanowić mogą drewniane donice postawione na podłodze lub metalowe kwietniki ścienne.
Modne dodatki do kuchni i łazienki
Te dwa pomieszczenia w bloku stanowią największy problem aranżacyjny. Są stosunkowo małe i dobór właściwych mebli i dodatków stanowi duże wyzwanie. Przy urządzaniu kuchni i łazienki w stylu loft kierujmy się kilkoma zasadami:
- dobierajmy czarną, prostą w kształtach armaturę,
- kwadratowy głęboki zlewozmywak ułatwi pracę w kuchni,
- metalowe koszyki czy miski są świetnym elementem do przechowywania,
- stosujmy praktyczne lustra w prostych formach
- żeliwne grzejniki nadadzą wnętrzu loftowego stylu.
Dla kogo styl loft?
Podczas tworzenia stylu loft ogranicza nas tylko własna wyobraźnia więc teoretycznie ten styl jest dla każdego. Nie odnajdą się jednak w nim osoby lubiące klasyczne ciepłe wnętrza pełne bibelotów i pamiątek. Trzeba też pamiętać, że ze względu na minimalistyczną formę tego stylu nie wskazane są masywne szafy czy regały, więc osoby lubiące posiadać wiele rzeczy nie będą zadowolone z takiego wnętrza.
Jednak indywidualiści lubiący poddać się artystycznej fantazji i poprzez design pokazywać swoją duszę i charakter, odnajdą się w loftowym stylu jak przysłowiowa ryba w wodzie.